ПРИЛОШАВАНЕ ПРИ ПЪТУВАНЕ
Средства срещу прилошаване при пътуване (кинетоза)
Ако някога Ви се е случвало да потеглите на път и да усетите внезапен дискомфорт в стомаха, гадене и повръщане, значи, че вече познавате състоянието, известно като кинетоза. То не причинява дългосрочни проблеми, но може значително да попречи на приятните емоции и да влоши пътуванията Ви. По-често кинетозата засяга деца на възраст между 5 до 12 години, жени и възрастни хора. Рядко се наблюдава при деца под две години.
Симптомите на кинетоза най-често включват прималяване, виене на свят, гадене, повръщане, главоболие, изпотяване. Характерно за състоянието е, че обикновено неразположението изчезва бързо след спиране на движението.
Какви са причините за кинетоза?
Кинетоза може да настъпи, когато една част от равновесния анализатор (вътрешно ухо, очите, сетивни нерви) усеща, че тялото Ви се движи. Например, ако сте в кабината на движещ се кораб, Вашето вътрешно ухо улавя движението на вълните, но очите не виждат всяко движение. Това разминаване между сетивата предизвиква прилошаване (кинетоза, морска болест).
Кинетоза може да настъпи не само при движение с кораб, а и при пътуване с автомобил, самолет, влакове, увеселителни влакчета, лодки и кораби. Подобно усещане може да настъпи, ако играете с видео игри, полетни стимулатори или гледате през микроскоп. В тези случаи очите виждат движение, но тялото ви не го усеща.
Средства срещу прилошаване при пътуване (кинетоза)
Въпреки че, кинетозата не е състояние, което предизвиква сериозни увреждания и усложнения, може да бъде изключително неудобно, особено, ако Ви се налага да пътувате често. Съществуват обаче редица прости, достъпни и естествени средства, които може да използвате преди или по време на път.vaneto-kak-da-se-spravim-s-gadeneto-n-10670
Билки срещу прилошаване по време на път (кинетоза)
Джинджифил
Джинджифилът е подходящ за хората, които предпочитат билков лек за прилошаване по време на пътуване. Джинджифилът е билка с изключително пикантен вкус и доказана ефективност срещу гадене и стомашно неразположение поради редица причини.
Нужно е да знаете, че джинджифилът има свойството да разрежда кръвта, затова, обезателно се консултирайте се лекар, ако приемате медикаменти за контролиране на кръвното налягане.
Мента
Ментолът е друго средство, което може да помогне в случаи на прилошаване по време на път. Съдържащият се ментол успокоява стомаха, намалява гаденето и прилошаването. Изпиването на чаша силен ментов чай преди пътуване е много ефективен начин да предотвратите неразположение. Достатъчно е да поставите една супена лъжица изсушени ментови листа към чаша вряща вода. Оставете да се накисне за около половин час, прецедете и добавете една чаена лъжичка мед. Друг вариант да се възползвате от успокояващото действие на ментола е да държите ментови бонбони в устата си. Можете, също така да накапете няколко капки ментово масло върху памучна кърпичка и да я помиришете, когато почувствате неразположение.
Синдух
Някои хора смятат, че сминдухът е полезен срещу прилошаването и гаденето, което настъпва по време на пътуване. Семената на сминдуха се класифицират като подправка, а листата като билка. Сминдух се предлага и под формата на капсули или като готов чай в магазините за здравословни храни. Пресни или изсушени листа могат да бъдат закупени в индийски и азиатски магазини за хранителни стоки. Сминдух може да се приема по същия начин, както и джинджифила.
Копър
Копърът е друга билка, която може да се използва за предотвратяване и лечение на прилошаване по време на пътуване. За целта, може да се използват семената, луковиците и листата на растението. Може да приготвите чай от копър, който да приемате по време на пътуването. Чай от копър е подходящо средство и за малки деца.
Риган, розмарин и босилек са билки, за които хората казват, че също са ефективни срещу кинетоза. Според някои, дъвченето на суров магданоз също работи добре. Всички тези билки са леснодостъпни, така че…защо да не опитате?
Хомеопатия срещу прилошаване при пътуване
Някои хомеопатични медикаменти се оказват особено полезни и ефективни за облекчаване на неразположението и стомашния дискомфорт по време на пътуване. Съществува широка гама от хомеопатични продукти, които могат да бъдат използвани. Най-често препоръчвани са:
Кокулус индикус – предизвиква облекчение при слабост, виене на свят и гадене.
Кали бихромикум – гадене и повръщане, причинени от пътуване.
Боракс, Рус Токсикодендрон и Табакум са други хомеопатични продукти, които могат да са Ви от полза
За да изберете най-ефективният за Вас хомеопатичен препарат трябва да се консултирате с квалифициран хомеопат, тъй като всеки един хомеопатичен продукт се предписва въз основа на физическото, психическото състояние, темперамент и индивидуалните особености на пациента.
Цветни есенции на д-р Бах
Цветята на д-р Бах се фокусират върху основни емоционални проблеми, а не физически симптоми – особено полезни за справяне със стреса и тревожността, които често вървят заедно с прилошаването по време на пътуване.
Цветята на д-р Бах могат да се открият в различна форма – спрей, дъвчащи таблетки, крем. Съществува пълен списък с цветни есенции, като всяка от тях е предназначена за определени състояния и заболявания. Мимулус е лек за някои страхове, като страх от поява на неразположение по време на пътуване, докато Трепетлика (Аспен) може да се използва за по-неясен страх или общо безпокойство преди пътуването. За да изберете най-подходящото средство е добре да се консултирате със специалист, който е запознат подробно с действието и приложението на цветните есенции на д-р Бах.
Болестта на пътуването, известна в медицината и като кинетоза, е широко разпространено състояние. Засегнатите се оплакват от гадене и повръщане по време на път. Счита се, че от кинетоза в една или друга степен страда до една трета от населението.
Какво можем да направим, за да отидем на море или на екскурзия без да ни се гади или поне без да повръщаме през по-голямата част от пътя?
От първостепенна важност е винаги, когато е възможно да наблюдаваме предмети, по които можем да съдим за движението си – крайпътни дървета, планини (ако се виждат през прозорците на самолета) и т.н. Когато това не е вариант, например през нощта или когато се намираме в каюта, най-разумно би било да спим колкото се може по-дълго. Сънят разрешава проблема с противоречивите възприятия, както и психогенните последствия от това – усилване на дискомфорта само заради мислене за него.
Свежият хладен въздух до известна степен също облекчава гаденето, най-вече като отстранява неприятните миризми, които го усилват.
Изглежда, че джинджифилът също е от полза при някои кинетози. Подправката съдържа съставки, които разхлабват пилорния сфинктер и ускоряват преминаването на стомашното съдържимо в червата. Това не премахва усещането за гадене, но намалява повръщането.
Ако симптомите не се овладяват само с тези тривиални мерки, можем да се обърнем за съвет към фармацевт или лекар. УНГ специалистите най-добре са запознати с медикаментозното лечение на кинетозата.
От ОТС лекарствата най-популярни са продуктите, съдържащи антихистамини (дименхидринат, меклозин, прометазин). Някои от тях могат да имат и седиращ ефект, който е благоприятен при кинетози.
Скополамин, растителен алкалоид, е намерил широко приложение за облекчаване на морска болест при водолази, под формата на пластири и таблетки. Достъпен е обаче само по лекарско предписание.
Интересно е да се отбележи, че лекарства, традиционно прилагани при гадене и повръщане като метоклопрамид и прохлорперазин, не са така ефективни при кинетози. Това е така, защото те оказват въздействие върху хеморецепторната тригерна зона в ЦНС, която следи за появата на вредни вещества в кръвта, докато при кинетозите вътрешното ухо, а не тригерната зона, е задействано.